English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Παρασκευή 29 Απριλίου 2011

Σ.Φ Αμπελώνα – Ασκληπιός 3-2

1ος Προημιτελικός
Για την είσοδο στο Final 4
            Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο 5ο σετ, η ομάδα των Παγκορασίδων του Ασκληπιού ηττήθηκε στο γήπεδο του Αμπελώνα με σκορ 3-2 από το Σ.Φ. Αμπελώνα, αφού μάλιστα είχε προηγηθεί με 1-0 και 2-1. Χαρακτηριστικό του αγώνα ότι τα τρία σετ έληξαν με το ίδιο σκορ 25-20.
            Όλα πλέον θα κριθούν στον επαναληπτικό που θα γίνει το Σάββατο 30/4/2011 στις 15:30 μ.μ. στο κλειστό της Μπάρας. Με μια εμφάνιση σαν και την σημερινή, οι Παγκορασίδες του Ασκληπιού δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα. Στον σημερινό αγώνα πραγματοποίησαν την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση και απέχουν πλέον μια ανάσα από το σκοπό τους. Την είσοδο στο Final 4 ακολουθώντας έτσι τους Παίδες και τους Παμπαίδες του Συλλόγου.
            Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Ασκληπιό να προηγείται με 1-3 και 6-10 για να ισοφαρίσει ο Αμπελώνας 13-13. Νέα ισοπαλία 18-18 και με ένα ξέσπασμα ο Ασκληπιός πήρε το πρώτο σετ με 20-25, κάνοντας το 0-1.
            Στο δεύτερο σετ μπήκε από την αρχή μπροστά ο Αμπελώνας 8-4 και 16-9 παίρνοντας τελικά το σετ με 25-20, κάνοντας το 1-1.
            Στο τρίτο σετ αντέδρασε ο Ασκληπιός και με διαδοχικά σκορ 5-10, 13-19 πήρε το σετ με 20-25, κάνοντας το 1-2.
            Στο τέταρτο σετ ο Αμπελώνας προσπάθησε να αντιδράσει, προηγήθηκε με 10-6, 16-9 και 22-18. Στο σημείο αυτό δύο λάθος σφυρίγματα που δόθηκαν επανάληψη, δεν έδωσαν την δυνατότητα στον Ασκληπιό να πλησιάσει και να χτυπήσει το σετ το οποίο και κέρδισε ο Αμπελώνας με 25-18, κάνοντας το 2-2.
            Στο πέμπτο σετ η ψυχολογία ήταν πλέον με το μέρος του Αμπελώνα που προηγήθηκε με 5-2 και 9-3 κερδίζοντας το σετ με 15-4 και τον αγώνα με 3-2 σετ.
αύριον τα σπουδαία………….

Για την ιστορία τα σετ (με 1η την Ομάδα του Αμπελώνα)
1ο 20- 25 σε 23΄, 2ο 25-20 σε 25΄, 3ο 20-25 σε 26΄, 4ο 25-18 σε 23΄, 5ο 15-4 σε 16΄.
Επαιξαν:
Α.Σ. Ασκληπιός (Γούλας Θ.) Βουλγαράκη, Γεωργίου, Γιαννάκου, Γιαννούλη, Γκουτζιούπα, Ζώη, Καπέλου, Σακελλαρίου, Τόλλιου.

Ασκληπιός – Σ.Π.Α. Καρδίτσας 2-3

Στο φάϊναλ φορ του Βόλεϊ οι Παμπαίδες του Ασκληπιού

Στο φάϊναλ φορ του πρωταθλήματος Παμπαίδων της Περιφέρειας Κεντρικής Ελλάδας προκρίθηκε η ομάδα η ομάδα του Ασκληπιού. Παρά την ήττα στο τελευταίο παιχνίδι, που έγινε στο Κλειστό της Μπάρας στις 28/4/2011, οι παμπαίδες της ομάδας κατάφεραν να προκριθούν στην επόμενη φάση, που θα διεξαχθεί πιθανόν το διήμερο 7-8 Μάη, διεκδικώντας την πρώτη θέση στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα. Ακολουθούν έτσι το Παιδικό της ομάδας που πριν λίγο καιρό κατέλαβε την Τρίτη θέση στην Περιφέρεια.
            Το παιχνίδι ήταν ένα ντέρμπι που κρίθηκε στο 5ο σετ, κάτι που δείχνει ότι και οι δύο ομάδες θέλανε πάρα πολύ τη νίκη.
            Στο πρώτο σετ καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ μέχρι το 7-7. Εκεί ο Ασκληπιός άρχισε να παίρνει μια μικρή διαφορά 13-8 και 18-14, για να έρθει η απάντηση της Καρδίτσας με το 24-24, και τελικά το σετ να πηγαίνει στον Ασκληπιό με 26-24.
             Στο δεύτερο ίδια σχεδόν εικόνα, 10-8, 14-14 και 21-21 για να καταλήξει τελικά στην Καρδίτσα με 23-25.
            Στο τρίτο η ομάδα της Καρδίτσας ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ 7-11, 17-20 και πήρε το σετ με 19-25, κάνοντας το 2-2.
            Στο τέταρτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Ασκληπιό να είναι μπροστά στο σκορ, 8-4, 16-10 και να παίρνει τελικά το σετ με 25-18, οδηγώντας το παιχνίδι στο 5ο σετ.
            Εκεί ο Ασκληπιός ξέφυγε με 7-2 και ενώ φαινόταν το παιχνίδι να καταλήγει στον Ασκληπιό με διαδοχικούς πόντους η Καρδίτσα γύρισε την κατάσταση κάνοντας το 9-15 κερδίζοντας έτσι το παιχνίδι με 3-2 σετ.

Τα σετ  (με πρώτο τον Ασκληπιό)
1ο 26-24 σε 23΄, 2ο 23-25 σε 25΄, 3ο 19-25 σε 26΄, 4ο 25-18 σε 26΄, και 5ο 9-15 σε 15΄.

Επαιξαν:
Α.Σ. Ασκληπιός (Γούλας Θ.) Θάνος, Κερασοβίτης, Μακράκης, Αναγνώστου, Βήτας Σ., Βήτας Ι., Παπάς Δ., Παπάς Σ., Παυλίδης, Οικονόμου, Σαράντης.

Τετάρτη 27 Απριλίου 2011

Γ.Σ.Ε. Ελασόννας – Ασκληπιός 0-3

Στην επόμενη φάση οι παγκορασίδες του Ασκληπιού…
2η Νίκη στα μπαράζ

Με νίκη έκλεισε τους αγώνες η ομάδα των παγκορασίδων του Ασκληπιού. Σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Νεάπολης στη Λάρισα την Τετάρτη 27/4 ο Ασκληπιός επιβλήθηκε της Γ.Σ.Ε. Ελασσόνας με σκορ 3-0. Με τη νίκη αυτή παίρνει τη πρώτη θέση των μπαράζ ανεξάρτητα του τι θα γίνει στο παιχνίδι που απομένει μεταξύ Μεδεών-Ελασσόνας. Έτσι περνάει στην οχτάδα του πρωταθλήματος παγκορασίδων ΕΣΠΕΚΕΛ και αντιμετωπίζει σε διπλούς αγώνες τον Αμπελώνα, Παρασκευή 29/4 και Σάββατο 30/4 για πρόκριση στο φάιναλ φορ.
            Ο αγώνας με την Ελασσόνα είχε την ιδιομορφία ότι και με ήττα πιθανόν να προκρινόταν ο Ασκληπιός ανάλογα το τι θα γινόταν στο άλλο παιχνίδι. Παρ’ όλα αυτά τα κορίτσια του Ασκληπιού δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην αντίπαλη ομάδα.
            Στο πρώτο σετ τα κορίτσια του Ασκληπιού προηγήθηκαν 4-7 και 7-15 για να πάρουν τελικά το σετ με 15-25, κάνοντας το 0-1 σετ.
            Στο δεύτερο σετ ο Ασκληπιός προηγήθηκε 2-5 και 7-10. Από εκεί και μετά η ομάδα της Ελασσόνας έκανε ένα σερί 10-0 και προηγήθηκε 17-10. Η ομάδα του Ασκληπιού όμως ξαναμπήκε με διαδοχικούς πόντους στο παιχνίδι και αφού ισοφάρισε σε 23-23 πήρε τελικά το σετ με 23-25.
            Στο τρίτο σετ τα κορίτσια του Ασκληπιού διατηρούσαν μια διαφορά 2- 3 πόντων μέχρι το 13-13. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 20-20, για να κάνει ο Ασκληπιός το 20-22. Νέα ισοφάριση στο 23-23 και στο 24 -24 για να το πάρει τελικά ο Ασκληπιός με 24-26, κερδίζοντας έτσι τον αγώνα με 3-0 σετ.
Για την ιστορία τα σετ (με 1η την Ομάδα της Ελασσόνας)
1ο 15- 25 σε 23΄, 2ο 23-25 σε 25΄, 3ο 24-26 σε 27΄.
Επαιξαν:
Α.Σ. Ασκληπιός (Γούλας Θ.) Βουλγαράκη, Γεωργίου, Γιαννάκου, Γιαννούλη, Γκουτζιούπα, Ζώη, Καπέλου, Κουκουτή, Σακελλαρίου, Τόλλιου.

Α.Ψ.Λ. Μεδεών – Ασκληπιός 0-3

1η Νίκη στα μπαράζ για τα κορίτσια του Ασκληπιού

Την πρώτη τους νίκη στους αγώνες μπαράζ για πρόκριση στην επόμενη φάση πέτυχαν οι Παγκορασίδες του Ασκληπιού.
            Σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Αγ. Κων/νου Φθιώτιδας η ομάδα του Ασκληπιού επιβλήθηκε του Α.Ψ.Λ. Μεδεών με σκορ 3-0, κάνοντας έτσι το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.
            Πραγματοποιώντας ένα από τα καλύτερα παιχνίδια μέχρι τώρα στους ομίλους, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλη ομάδα να διεκδικήσει κάτι από αυτό το παιχνίδι. Σε ένα παιχνίδι μάλιστα που ο στόχος ήταν ένα καθαρό σκορ με μηδέν παθητικό στα σετ οι Παγκορασίδες του Ασκληπιού έδειξαν ότι έχουν ακόμη πολύ δρόμο μπροστά τους στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα.
            Το πρώτο σετ ξεκίνησε με την ομάδα του Μεδεών να προηγείται με 3-1. Από εκεί και μετά τα κορίτσια του Ασκληπιού πέρασαν μπροστά στο σκορ και αφού έκαναν το 4-7 και 11-18 πήραν τελικά το σετ με 21-25.
            Στο δεύτερο σετ είχαμε ένα ξέσπασμα των κοριτσιών του Ασκληπιού, 0-7 και 4-18 για να πάρουν το σετ με 10-25, κάνοντας το 0-2.
            Στο τρίτο σετ είχαμε διαδοχικά το 1-5 και 3-10 για να φτάσουμε στο 10-20. Εκεί προσπάθησε να αντιδράσει η ομάδα του Μεδεών μειώνοντας σε 17-20, κάτι που όμως δεν είχε συνέχεια με τον Ασκληπιό να παίρνει το σετ με 20-25 και τον αγώνα με 0-3 σετ.
Για την ιστορία τα σετ (με 1η την Ομάδα Α.Ψ.Λ. Μεδεών)
1ο 21- 25 σε 22΄, 2ο 10-25 σε 16΄, 3ο 20-25 σε 21΄.
Επαιξαν:
Α.Σ. Ασκληπιός (Γούλας Θ.) Βουλγαράκη, Γεωργίου,  Γιαννάκου,  Γιαννούλη, Γκουτζιούπα, Ζώη, Καπέλου, Κουκουτή, Σακελλαρίου, Τόλλιου.

Πέμπτη 21 Απριλίου 2011

Α.Σ Ασκληπιός – Ε.Α.Λ 1-3

Αυλαία με ήττα για τα κορίτσια του Ασκληπιού

Την ήττα γνώρισε η ομάδα των παγκορασίδων του Ασκληπιού στην τελευταία αγωνιστική της Α΄ φάσης, με αντίπαλο την Ε.Α. Λάρισας. Σε παιχνίδι που έγινε την Μ. Πέμπτη στο κλειστό της Μπάρας, τα κορίτσια του Ασκληπιού δεν κατάφεραν να κερδίσουν το παιχνίδι που θα τους έδινε τη δυνατότητα να περάσουν σαν δεύτερες στην επόμενη φάση. Τώρα πλέον η πρόκριση θα παιχτεί μεταξύ των τρίτων ομάδων από καθένα από τους 3 τρίτους των ομίλων του Περιφερειακού, για να περάσουν στην επόμενη φάση οι 2 καλύτερες ομάδες.
            Στα μπαράζ θα μετέχουν, ο Ασκληπιός η Ελάσσονα και τα Άσπρα Σπίτια Φθιώτιδας. Κατά σειρά η Ομάδα του Ασκληπιού θα παίξει με Άσπρα Σπίτια την Τρίτη 26/4 και Ελασσόνα την Τετάρτη 27/4.
            Στα του αγώνα τώρα, από την αρχή φάνηκε ότι θα ήταν ένα δυνατό παιχνίδι και θα κέρδιζε αυτός που θα έκανε τα λιγότερα λάθη.
            Στο πρώτο σετ μετά το 3-3, η ΕΑΛ άρχισε σιγά σιγά να ανοίγει τη διαφορά, 3-7 και 6-12, για να πάρει τελικά το σετ με 19-25 κάνοντας το 0-1.
            Στο δεύτερο σετ οι ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 8-8, εκεί ο Ασκληπιός φάνηκε να ελέγχει το σετ κάνοντας το 12-8. Αυτό δεν είχε συνέχεια και έτσι η ΕΑΛ έκανε το 13-13 και πήρε τελικά το σετ με 16-25, κάνοντας το 0-2.
            Στο τρίτο σετ είχαμε μετά το 4-4 ένα ξέσπασμα του Ασκληπιού, 12-8 και 20-15 πού πήρε έτσι το σετ με 25-16, κάνοντας το 1-2.
            Στην αρχή του τέταρτου σετ ο Ασκληπιός προηγήθηκε με 3-0 και 4-2 αλλά η ΕΑΛ πήρε το προβάδισμα με 7-9 και 10-17 για να κερδίσει τελικά το σετ με 16-25 και των αγώνα με 1-3, οδηγώντας τον Ασκληπιό στα μπαράζ.
1ο 19-25 σε 21΄, 2ο 16-25 σε 19΄, 3ο 25-16 σε 20΄, 4ο 16-25 σε 20΄
Έπαιξαν
Α.Σ. Ασκληπιός.  (Γούλας Θ.) Βουλγαράκη, Γεωργίου, Γιαννάκου, Γιαννούλη, Γκουτζιούπα, Ζώη, Καπέλου, Κουκουτή, Σακελλαρίου, Τόλλιου.

Α.Σ Ασκληπιός – Α.Ο.Ρ Μεγ. Καλυβίων 3-0

Μία ακόμη νίκη πέτυχαν οι Παγκορασίδες του Ασκληπιού, φτάνοντας τις 6 συνολικά, στην πορεία του φετινού πρωταθλήματος.
            Σε παιχνίδι που έγινε την Μ. Τρίτη στο Κλειστό της Μπάρας στις 19/4/2011, τα κορίτσια του Ασκληπιού επιβλήθηκαν της ομάδας των Μ. Καλυβίων με σκορ 3-0. Όλα πλέον θα κριθούν στο μεγάλο παιχνίδι της Πέμπτης, στις 12 το μεσημέρι στο κλειστό τις Μπάρας, που το αποτέλεσμα θα κρίνει την δεύτερη θέση που οδηγεί κατευθείαν στην επόμενη φάση. Με θετικό αποτέλεσμα ο Ασκληπιός θα περάσει στην επόμενη φάση σαν δεύτερος, ενώ στην αντίθετη περίπτωση θα αναγκαστεί να δώσει μπαράζ για να κερδίσει τη μία από τις δύο θέσεις που οδηγούν στην επόμενη φάση.
            Ο αγώνας με τα Μ. Καλύβια εξελίχθηκε σε έργο με ένα πρωταγωνιστή που ήταν ο Ασκληπιός, αφού σε κανένα σημείο του αγώνα η ομάδα των Καλυβίων δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να διεκδικήσει κάτι από αυτό το παιχνίδι. Έτσι δόθηκε και η δυνατότητα στον Ασκληπιό να χρησιμοποιήσει όλα τα κορίτσια της ομάδας δίνοντάς τους έτσι την ευκαιρία να αποκτήσουν τις εμπειρίες ενός κανονικού αγώνα.
            Από το πρώτο σετ φάνηκε ποιος πραγματικά ήθελε και μπορούσε να κερδίσει το παιχνίδι. Κάνοντας διαδοχικά το 6-2 και 15-8 ο Ασκληπιός πήρε το πρώτο σετ με 25-10.
            Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο με τον Ασκληπιό να κάνει το 8-3 και 16-8 παίρνοντας το σετ με 25-8.
            Στο τρίτο σετ δόθηκαν στην ομάδα των Καλυβίων μερικοί εύκολοι πόντοι από το χαλάρωμα του Ασκληπιού που πήρε τελικά και το τρίτο σετ με 25-15

1ο 25-10 σε 18΄, 2ο 25-8 σε 17΄, 3ο 25-15 σε 20΄
Έπαιξαν
Α.Σ. Ασκληπιός.  (Γούλας Θ.) Βουλγαράκη, Γεωργίου, Γιαννάκου, Γιαννούλη, Γκουτζιούπα, Ζώη, Καπέλου, Κουκουτή, Λεπενιώτη, Σακελλαρίου, Τόλλιου.

Σάββατο 16 Απριλίου 2011

Σ.Π.Α Καρδίτσας – Ασκληπιός 0-3

5η νίκη για τα κορίτσια του Ασκληπιού

Την 5η νίκη στο πρωτάθλημα των παγκορασίδων  πέτυχε η ομάδα του Ασκληπιού. Στον εκτός έδρας αγώνα που έδωσε το Σάββατο 16/4/2011, επιβλήθηκε του Σ.Π.Α. Καρδίτσας, με σκορ 3-0, πετυχαίνοντας μια ακόμα νίκη που τον τοποθετεί στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί στην επόμενη φάση μέσα από μπαράζ. Όλα πλέον θα παιχθούν στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου με αντίπαλο την Ε.Α.Λ την Τετάρτη 20/4/2011στο κλειστό της Mπάρας, για την κατάληψη της δεύτερης θέσης που οδηγεί απευθείας στην επόμενη φάση.
            Στα του αγώνα τα κορίτσια του Ασκληπιού μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι από το πρώτο σετ και αφού προηγήθηκαν με 3-8 και 4-16 πήραν τελικά το πρώτο σετ με 6-25 σε 17΄, δείχνοντας από την αρχή του αγώνα τις διαθέσεις τους.
            Στο δεύτερο σετ υπήρξε ένα χαλάρωμα για τον Ασκληπιό και έτσι η ομάδα της Καρδίτσας πήρε κάποιους εύκολους πόντους μέχρι το 7-7. Στο σημείο αυτό τα κορίτσια του Ασκληπιού διορθώσαν κάποια πράγματα και αφού προηγήθηκαν με 11-20 πήραν και το δεύτερο σετ με 12-25.
            Στο τρίτο σετ η ομάδα της Καρδίτσας προσπάθησε να αντιδράσει και προηγήθηκε με 9-6. Αυτό όμως δεν είχε συνέχεια και έτσι ο Ασκληπιός αφού έκανε το 9-9 και 9-19 πήρε και το τρίτο σετ με 11-25 και τον αγώνα με 3-0.