English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2011

Φιλικό προετοιμασίας για τους Άνδρες

Α.Σ. ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ – ΔΕΣΚΑΤΗ
1-4

Το τελευταίο φιλικό παιχνίδι πριν την έναρξη του πρωταθλήματος έδωσε  η ομάδα του Ασκληπιού. Την Κυριακή 27/11/2011 υποδέχτηκε στο κλειστό της Μπάρας την ομάδα της Δεσκάτης, κλείνοντας έτσι την προετοιμασία για το πρωτάθλημα που ξεκινάει την Κυριακή 4/12/2011.
            Στο παιχνίδι παίχθηκαν συνολικά 5 σετ δίνοντας έτσι την ευκαιρία σε όλους τους παίχτες των δύο ομάδων να αγωνιστούν όσο το δυνατόν περισσότερο σε συνθήκες αγώνα. Για την ιστορία νικητής (που λίγη σημασία έχει σε τέτοια παιχνίδια) ήταν η ομάδα της Δεσκάτης με σκορ 4-1 σετ.
            Στο 1ο σετ η ομάδα της Δεσκάτης μπήκε από την αρχή μπροστά στο σκορ 3-5 και 10-15 παίρνοντας τελικά το σετ με 17-25.
            Στο 2ο σετ ίδια εικόνα με την Δεσκάτη να κάνει το 4-10 και 12-20, παίρνοντας τελικά και αυτό το σετ με 16-25.
            Στο 3ο σετ ή ομάδα της Δεσκάτης προηγήθηκε με 9-14 και 15-22 για να κερδίσει τελικά και αυτό με 23-25.
            Το 4ο σετ πήγε και αυτό στην ομάδα της Δεσκάτης με 14-25.
            Στο 5ο σετ αντιστράφηκαν οι ρόλοι με τον Ασκληπιό να καταφέρνει να πάρει αυτό το σετ με 25-16.
Τα σετ (με πρώτο τον Ασκληπιό) 1ο 17-25, 2ο 16-25, 3ο 23-25, 4ο 14-25, 5ο 25-16.

Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2011

Νίκη 3-0 για τις Γυναίκες του Ασκληπιού

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα γυναικών της Ε.Σ.ΠΕ.Κ.ΕΛ. η γυναικεία ομάδα του Ασκληπιού.
            Σε παιχνίδι που έγινε το Σάββατο 26/11 στο κλειστό της Μπάρας οι γυναίκες του Ασκληπιού επιβλήθηκαν της Α.Ε.Λάρισας με σκορ 3-0 σετ. Ήταν το πρώτο από μία σειρά παιχνιδιών που θα καθορίσουν τις υπό διαμόρφωση Α1 και Α2 κατηγορίες γυναικών της περιφέρειας.
            Στο 1ο σετ η ομάδα του Ασκληπιού μπήκε δυνατά και αφού προηγήθηκε 10-3 και 18-7 δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα της Λάρισας να διεκδικήσει κάτι σ΄ αυτό το σετ που έληξε 25-10 υπέρ του Ασκληπιού.
            Στο 2ο σετ είχαμε την ίδια εικόνα με τον Ασκληπιό να προηγείται 11-5 και 19-8 κερδίζοντας τελικα και αυτό το σετ με 25-12.
            Στο 3ο σετ είχαμε διαδοχηκά 8-3 και 14-6 υπέρ του Ασκληπιού που συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό πήρε και το 3ο σετ με 25-12, κατακτώντας έτσι την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.
Τα σετ (με πρώτο τον Ασκληπιό) 1ο 25-10 σε 21΄ 2ο 25-12 σε 23΄ 3ο 25-12 σε 25΄
Έπαιξαν: Α.Σ.Ασκληπιός (Ιόβτσεβ Δ.) Γκουτζιούπα Ε. Λέκκα Μ. Γιαννοπούλου Κ. Βουλγαράκη Κ. Γεωργίου Α. Σκρέτα Χ. Καπέλου Ε. Τεντολούρη Μ. Τόλλιου Ε. Μουρατλάρη Β. Χατζή Β. Χαλκιαδάκη Κ.
Α.Ε.Λάρισας (Γκότσης Θ.) Σαριδάκη Α. Τσένου Κ. Γράβα Κ. Κύρκο Κ. Βαλαώρα Δ. Μπουμαρσοπούλου Θ. Τσιαντούλη Γ. Τσιριμώνα Γ. Ζάβαλου Φ.

Ακόμη μια διαφορετική βραδιά..

Την Παρασκευή 25/11 ήταν η σειρά του ανδρικού τμήματος του Ασκληπιού να διασκεδάσει. Σε μια βραδιά που ετοίμασε το Δ.Σ. του Συλλόγου για τους αθλητές του Ανδρικού τμήματος, που σε λίγες μέρες μπαίνουν στο μαραθώνιο του πρωταθλήματος volley της ΕΣΠΕΚΕΛ, δόθηκε η ευκαιρία στο τμήμα να βρεθεί εκτός γηπέδου για διασκέδαση.
            Στο ¨γήπεδο του Γρηγόρη με τα σουβλάκια¨ δόθηκε μεγάλη μάχη για την ανάδειξη του νικητή της βραδιάς. Ήταν ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρων μέχρι το τέλος καθώς οι πιατέλες με τα σουβλάκια τα λουκάνικα και οι υπέροχες σαλάτες του ¨Γρηγόρη¨ έδειξαν τρομερή αντίσταση στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας. Το παιχνίδι κρίθηκε στο 5ο σετ με νικητή τους άνδρες του Ασκληπιού (όπως ήταν φυσικό) δείχνοντας ότι και σ΄ αυτό το γήπεδο δεν έχουμε αντίπαλο…..

Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2011

Πρωτάθλημα Νεανίδων 3η & 4η Αγωνιστική

3η Αγωνιστική
Α.Σ. Ασκληπιός – Φιλαθλητικός Λάρισας
0-3

Το Σάββατο 12/11/2011 στο κλειστό της Μπάρας και στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Volley Νεανίδων της ΕΣΠΕΚΕΛ, ο Ασκληπιός γνώρισε την ήτα από την αντίστοιχη ομάδα του Φιλλαθλητικού Λάρισας με σκορ 0-3 σετ.
            Στο 1ο  σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με διαδοχικούς πόντους μέχρι το 4-5. Από εκεί και μετά η ομάδα του Φιλαθλητικού άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ 6-11 και 9-20 κερδίζοντας τελικά το σετ με 10-25.
            Στο 2ο σετ δεν άλλαξε κάτι με τον Φιλαθλητικό να προηγείται με 1-8 και 6-20 κερδίζοντας τελικά και αυτό το σετ με 10-25.
            Στο 3ο σετ είχαμε μια εντελώς διαφορετική εικόνα με την ομάδα του Ασκληπιού να προηγείται με 10-3. Από το σημείο αυτό η ομάδα της Λάρισας αντέδρασε και με συνεχόμενους πόντους έκανε το 11-6 και 14-14, για να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ κάνοντας το 15-20 κερδίζοντας έτσι και αυτό το σετ με 16-25.
Τα σετ (1ο τον Ασκληπιό) 1ο 10-25 σε 22΄, 2ο 10-25 σε 18΄, 16-25 σε 21΄
Έπαιξαν: Α.Σ. Ασκληπιός (Ιόβτσεβ Δ.) Μάντζιου Γ. Γιαννοπούλου Κ. Γεωργίου Α. Βουλγαράκη Κ. Ζώη Α. Καπέλου Ε. Γκουτζιούπα Χ.
Φιλαθλητικός Λάρισας (Κουκούλης Γ.) Αργυροπούλου Μ. Γιάννη Β. Καλέτσιου Α. Μπαλδώκα Ε. Κουτρουμπή Α. Χαραβελούλη Μ. Παραφέστα Α. Σαμούρη Ε. Σπύρου Π. Αναγνωστοπούλου Δ. Τράταλου Β. Μπλουγουρά Μ.

4η Αγωνιστική
ΑΡΓΩ Βόλου - Α.Σ. Ασκληπιός
1-3
            Για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νεανίδων της ΕΣΠΕΚΕΛ η ομάδα του Ασκληπιού ταξίδεψε την Κυριακή 13/11 στην Πόλη του Βόλου, όπου αντιμετώπισε την τοπική Αργώ, την οποία και νίκησε με σκορ 3-1 σετ.
            Χαρακτηριστικό του αγώνα είναι ότι όλα τα σετ ήταν γεμάτα από άποψη πόντων και ο νικητής του κάθε σετ δεν μπορούσε να προβλεφθεί μέχρι το τέλος.
            Στο 1ο σετ οι ομάδες κερδίζανε διαδοχικά πόντους μέχρι το 8-8. Από εκεί και μετά ο Ασκληπιός ανέβασε την απόδοση με 12-18 και 16-22. Και ενώ το σετ λογικά έδειχνε ότι εύκολα θα κατέληγε στον Ασκληπιό, με αντεπίθεση διαρκείας η ομάδα του Βόλου κατάφερε να ισοφαρίσει 24-24. Τελικά νικητής ήταν ο Ασκληπιός με 24-26.
            Στο 2ο σετ μπήκε από την αρχή μπροστά η ομάδα του Βόλου 6-3 και 16-11 για να ισοφαρίσει ο Ασκληπιός 24-24. Αυτή τη φορά όμως το σετ πήγε στην Αργώ με 26-24.
            Στο 3ο σετ  είχαμε καταρχήν ισοπαλία στο 8-8 και 13-13, για να ξεφύγει ο Ασκληπιός 19-22 κερδίζοντας τελικά το σετ με 22-25.
            Στο 4ο σετ είχαμε σχεδόν ίδια εικόνα με το προηγούμενο, 6-6 και 8-8. Από το σημείο αυτό η Αργώ έκανε ένα σερί 9-3 φτάνοντας το σκορ στο 17-11 και μετά στο 22-18. Η αντίδραση του Ασκληπιού ήταν όμως καταιγιστική και με ένα σερί 1-7 πήρε το σετ με 23-25.
Τα σετ (1η την ΑΡΓΩ) 1ο 24-26 σε 24΄, 2ο 26-24 σε 27΄, 3ο 22-25 σε 25΄, 4ο 23-25 σε 33΄
Έπαιξαν: Α.Σ. Ασκληπιός (Ιόβτσεβ Δ.) Γιαννούλη Κ. Μάντζιου Γ. Γιαννοπούλου Κ. Γεωργίου Α. Βουλγαράκη Κ. Ζώη Α. Καπέλου Ε. Γκουτζιούπα Χ.
ΑΡΓΩ Βόλου (Σταθόπουλος Ε.)  Καλεσοπούλου Ν. Παπαβασιλείου Α. Παρισάκη Ι. Γιαννάκου Γ. Παπαθανασίου Σ. Κολοβού Α. Τσίτρα Α. Μανουσογιωργάκη . Πόλη Β. Βούλγαρη Ε.