English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Πέμπτη 29 Δεκεμβρίου 2011

CHRISTMAS CUP 2011 Πανκορασίδων

4η Θέση για τις Πανκορασίδες του Ασκληπιού
Βόλος 28 & 29/12/2011

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το 1ο τουρνουά Volley Πανκορασίδων CHRISTMAS CUP 2011, που διοργάνωσαν τα Σωματεία της Μαγνησίας Α.Σ. Αργώ, Γ.Σ. Ν. Βόλου, Γ.Σ. Αλμυρού, με συνδιοργάνωση Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Δήμου Βόλου.
Ήταν ένα διήμερο 28&29/12 γεμάτο αγώνες στο οποίο συμμετείχαν 8 ομάδες χωρισμένες σε 2 ομίλους.
Γ.Σ. Αλμυρού
Την πρώτη μέρα του Τουρνουά είχαμε τους αγώνες κατάταξης ανάμεσα στις ομάδες του κάθε ομίλου. Στους αγώνες αυτούς είχαμε τα αποτελέσματα (σε παρένθεση το σκορ)
1ος Όμιλος
Φιλαθλητικός Λάρισας – Α.Σ. Αργώ (2-0)
Α.Σ. Ασκληπιός -  Γ.Σ. Νίκη Βόλου (2-0)
Φιλαθλητικός Λάρισας – Α.Σ. Ασκληπιός (2-1)
Α.Σ. Αργώ -  Γ.Σ. Νίκη Βόλου (2-0)
Α.Σ. Ασκληπιός - Α.Σ. Αργώ (2-0)
 Φιλαθλητικός Λάρισας - Γ.Σ. Νίκη Βόλου (2-0)
Ε.Α. Λάρισας - Γ.Σ. Βόλου (1-2)

Μετά την ολοκλήρωση της 1ης μέρας των αγώνων και με βάση τα αποτελέσματα διαμορφώθηκαν οι αγώνες της 2ης μέρας.
Για τις θέσεις 1-4 αγωνίσθηκαν οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και για τις θέσεις 5-8 ο 3ος και ο 4ος .
Α.Σ. Ασκληπιός - Άρης Θες/νίκης (0-2)
 Φιλαθλητικός Λάρισας - Γ.Σ. Αλμυρού (2-1)
Με βάση τα παραπάνω στον μικρό τελικό είχαμε τις ομάδες
Α.Σ. Ασκληπιός - Γ.Σ. Αλμυρού (1-2)
Και στον μεγάλο τελικό
Άρης Θες/νίκης - Φιλαθλητικός Λάρισας (2-0)
8.      Γ.Σ. Νίκη Βόλου
Στην συνέχεια έγινε η απονομή αναμνηστικών στις ομάδες και δόθηκε η υπόσχεση το τουρνουά με την βοήθεια όλων να γίνει θεσμός για το καλό του Volley.

Στιγμιότυπα από την 1η μέρα του Τουρνουά

Στιγμιότυπα από την 2η μέρα του Τουρνουά

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2011

Ήττα στην 3η αγωνιστική για τους άνδρες

Α.Σ. Ασκληπιός – Γ.Σ. Δεσκάτης
1-3

Την ήττα γνώρισαν οι άνδρες του Ασκληπιού στην 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος κεντρικής Ελλάδας.
            Σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Μπάρας την Κυριακή 18/12 η ομάδα του Ασκληπιού δεν τα κατάφερε, απέναντι στην ομάδα του Γ.Σ. Δεσκάτης κι ηττήθηκε με 1-3 σετ.
            Στο 1ο σετ η ομάδα της Δεσκάτης προηγήθηκε με 1-5 και 9-11. Από το σημείο αυτό άρχισε να μεγαλώνει η διαφορά και αφού έκανε το 12-19 η ομάδα της Δεσκάτης πήρε το 1ο σετ με 17-25.
            Στο 2ο σετ ίδια εικόνα στην αρχή, 1-5 για την ομάδα της Δεσκάτης με τον Ασκληπιό να ροκανίζει τη διαφορά ισοφαρίζοντας για πρώτη φορά 9-9. Με ένα σερί 9-2  ο Ασκληπιός πέρασε μπροστά κάνοντας το 18-11 για να πλησιάσει η Δεσκάτη στο 24-23 και τελικά το σετ να καταλήγει στον Ασκληπιό με 25-23.
            Στο 3ο σετ είχαμε 4-4 και 7-13 για να πάει και αυτό το σετ στην ομάδα της Δεσκάτης με 19-25.
            Το 4ο σετ ίδια εικόνα με την ομάδα της Δεσκάτης να κερδίζει με 16-25 παίρνοντας έτσι τον αγώνα με 1-3 σετ.
Τα σετ  ( με 1ο τον Ασκληπιό) 1ο 17-25, 2ο 25-23, 3ο 19-25, 4ο 16-25.
Έπαιξαν: Α.Σ. Ασκληπιός  ( Γούλας Θ.) Γούλας Θ. Τεντολούρης Σ. Προγώνης Κ. Κερασοβίτης Ν. Τσιώλης Γ. Βήτας Σ. Βήτας Γ. Μακράκης Δ. Οικονόμου Θ. Ντινόπουλος Μ. Λιανός Σ.
Γ. Σ. Δεσκάτης (Σπανός Γ.) Κομματάς Χ. Κοτίτσας Δ. Κοτίτσας Δ. Τσιάκαλος Γ. Πάληας Κ. Κατής Α. Τσιλινίκος Α. Μανώλης Γ. Πάληας μ. Μπλιώνας Λ. Μπαρμπούτας Β. Δημόκας Ο.

Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2011

Ήττα για τους άνδρες του Ασκληπιού

Φοίνικας Λάρισας – Α.Σ. Ασκληπιός
3-0
Την ήττα γνώρισε η ομάδα των ανδρών του Ασκληπιού στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος ανδρών της Περιφέρειας Θεσσαλίας. Σε παιχνίδι που έγινε την Κυριακή 12/11/2012 στο Κλειστό της Νεάπολης στη Λάρισα, η ομάδα του Ασκληπιού γνώρισε την ήττα από τον τοπικό Φοίνικα με σκορ 3-0.
Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες όπως φαίνεται και από την διακύμανση των σετ, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρων μέχρι τέλους, αφού όλα τα σετ ήταν γεμάτα.
Στο 1ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 10-6 και 20-17 για να πάρει τελικά το σετ με 25-21.
Στο 2ο σετ η εικόνα διαφοροποιήθηκε με τον Ασκληπιό να προηγείται με 0-6 και 5-11 για να έχουμε την αντίδραση του Φοίνικα που κατάφερε να κάνει το 20-18 για να πάρει τελικά και αυτό το σετ με 25-22.
Στο τρίτο σετ είχαμε ισοπαλία 8-8 και 23-23, νέα ισοπαλία στο 24-24, ο Φοίνικας κάνει το 25-24 και στην επόμενη φάση δίνεται κίτρινη κάρτα σε παίχτη του Ασκληπιού και το παιχνίδι τελειώνει 26-24 για το Φοίνικα.
Τα σετ (1ος ο Φοίνικας) 1ο 25-21, 2ο 25-22, 3ο 26-24.
Έπαιξαν: Φοίνικας Λάρισας (Περουλάκης) Περουλάκης, Παρασίδης, Κωσταντέλης, Σαμιώτης, Μυλωνάς, Παπανικολάου, Πατσιαβούρας.
Α.Σ. Ασκληπιός    (Γούλας Θ.) Γούλας Θ. Τεντολούρης Σ. Προγώνης Κ. Τσιώλης Γ. Βήτας Σ. Βήτας Γ. Μακράκης Δ. Οικονόμου Θ. Ντινόπουλος Μ. Λιανός Ο.

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2011

2η νίκη για τις γυναίκες του Ασκληπιού

Α.Σ. Ασκληπιός – Α.Ο.Ρ. Μεγ. Καλυβίων
3-0

Τη δεύτερη νίκη σε 3 αγώνες πήραν οι Γυναίκες του Ασκληπιού στα πλαίσια του πρωταθλήματος γυναικών της Περιφέρειας Κεντρικής Ελλάδας.
            Στο τοπικό Τρικαλινό ντέρμπι τα κορίτσια του Ασκληπιού επιβλήθηκαν του ΑΟΡ Μεγ. Καλυβίων με σκορ 3-0 σετ. Παίζοντας καλό volley κατά διαστήματα πρόσθεσαν άλλη μία νίκη στο ενεργητικό τους.
            Η ομάδα των Καλυβίων σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσε να δημιουργήσει προβλήματα και έτσι ήρθε φυσιολογικά το 3-0.
            Στο 1ο σετ  η ομάδα του ΑΟΡ Μεγ. Καλυβίων κατάφερε να προηγηθεί με 1-3. Από δω και μετά ο Ασκληπιός πάτησε γκάζι και αφού έκανε το 12-6, με ένα σερί 13-3 πήρε το σετ με 25-9.
            Στο 2ο σετ ίδια εικόνα. 11-3 για τον Ασκληπιό και 19-7 για να πάρει τελικά και αυτό το σετ με 25-13.
            Στο 3ο σετ είχαμε αρχικά ισοπαλία 7-7 με το Ασκληπιό να κάνει το 12-8. Με ένα σερί και πάλι 8-0 ο Ασκληπιός έφτασε στο 20-8 για να πάρει τελικά και το 3ο σετ με 25-12.
Τα σετ (με 1ο τον Ασκληπιό) 1ο 25-9, 2ο 25-13, 3ο 25-12.
Έπαιξαν: Α.Σ.Ασκληπιός (Ιόβτσεβ Δ.) Γκουτζιούπα Ε. Λέκκα Μ. Γιαννοπούλου Κ. Βουλγαράκη Κ. Γεωργίου Α. Σκρέτα Χ. Καπέλου Ε. Τεντολούρη Μ. Σακελλαρίου Κ. Μουρατλάρη Β. Χατζή Β. Χαλκιαδάκη Κ.
ΑΟΡ Μεγ. Καλυβίων (Λαρίσης Δ) Μπεγλερίδου, Ραχιώτη, Κατσιούρα, Παπαπολύκαρπου, Παλίούρα Ε. Μαργαρίτη. Παλιούρα Β.