English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Πέμπτη 16 Ιουνίου 2016

Το μετάλλιο της …ανατροπής

Φιλ/κός Λάρισας-Ασκληπιός
2-3

Με μια μεγάλη ανατροπή από 2-0 σε 2-3 και σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε σχεδόν 2,5 ώρες, ο Ασκληπιός πήρε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο Final 4 των Παγκορασίδων της ΕΣΠΕΚΕΛ.
   Έτσι για άλλη μία φορά φέτος ο Ασκληπιός δεν έχασε παιχνίδι που πήγε στο 5ο σετ σε οποιοδήποτε αγωνιστικό τμήμα, συνεχίζοντας την παράδοση των γυναικών και ιδιαίτερα των κορασίδων που με επικές ανατροπές φτάσανε στην Πανελλήνια διάκριση.
  Στο 1ο σετ η ομάδα της Λάρισας ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 20-10 με τον Ασκληπιό όμως να κάνει μια μεγάλη προσπάθεια καταφέρνοντας να κάνει το 24-24 μην ολοκληρώνοντας τελικά την ανατροπή με τον Φιλ/κό να παίρνει το σετ 26-24.
    Στο 2ο σετ η ομάδα της Λάρισας ήταν καταιγιστική και εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη του Ασκληπιού πήρε εύκολα το σετ με 25-11
   Το 3ο σετ ξεκίνησε με τον Φιλ/κό να προηγείται 8-4. Από το σημείο αυτό άρχισε η αντεπίθεση του Ασκληπιού αρχικά να κάνει το 10-12 και 13-19 παίρνοντας τελικά το σετ με 19-25 ξαναμπαίνοντας έτσι στο παιχνίδι.
    Στο 4ο σετ ο Ασκληπιός μπήκε απ΄την αρχή μπροστά στο σκορ 3-9 και 13-17 για να πάρει το σετ με 18-25 φτάνοντας στην ισοφάριση.
  Στο 5ο σετ ο Ασκληπιός προηγήθηκε 1-3 και 5-8 με την αλλαγή των γηπέδων για να έχουμε στην συνέχεια ισοπαλία 10-10 και 11-11. Ένα σερί 3-0 έφερε τον Ασκληπιό κοντά στην νίκη 11-14 παίρνοντας τελικά τη νίκη με 12-15 και το Χάλκινο μετάλλιο
Τα σετ 1ο 26-24, 2ο 25-11, 3ο 19-25, 4ο 18-25, 5ο 12-15

Ασκληπιός (Παναγιάρη Σ. ) Παπαθεοδώρου Ε. Βασιλοπούλου Δ. Στεφάνου Γ. Σκέμπη Β. Γεωργίου Σ. Κωστοπούλου Φ. Βάκη Ν. Ταρατόρα Γ. Κόκκαλη Σ.. Αναστασίου Σ. Παππά Κ.

Στον μεγάλο τελικό της ΕΣΠΕΚΕΛ η Ελασσόνα επιβλήθηκε της ΕΑ Λάρισας με 3-0 σετ, φτάνοντας στην κατάκτηση του κυπέλλου με την ΕΑλ να παίρνει την 2η θέση.