English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Πέμπτη 5 Ιανουαρίου 2017

Με ….ανατροπή στους 16 του κυπέλλου

Φιλ/κός Λαρισαϊκός-Ασκληπιός
2-3

Με μια μεγάλη ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει με 2-0 μέσα στην Λάρισα απ΄τον Φιλαθλητικό, πέρασε στους 16 της Β΄ φάσης του κυπέλλου γυναικών ο Ασκληπιός.
   Το 1ο σετ ξεκίνησε με την ομάδα της Λάρισας να παίρνει γρήγορα διαφορά κάνοντας το 6-1. Ένα σερί 8-0 για τον Ασκληπιό τον έφερε στο 6-9 κάνοντας στη συνέχεια και το 7-13. Απ΄το σημείο αυτό ο Φιλαθλητικός άρχισε να μειώνει φτάνοντας στην ισοφάριση 18-18. Με ένα επι μέρους 5-2 ο Ασκληπιός έκανε το 20-23 για να έχουμε νέα ισοπαλία 24-24 και 25-25 με το σετ να πηγαίνει τελικά στον Φιλαθλητικό με 28-26.
  Στο 2ο σετ η ομάδα της Λάρισας προηγήθηκε απ΄την αρχή αυξάνοντας συνεχώς την διαφορά και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 25-13.
   Ίδια εικόνα και στην αρχή του 3ου σετ με την ομάδα της Λάρισας να προηγείται με 7-4. Απ΄το σημείο αυτό η εικόνα άλλαξε με τον Ασκληπιό να περνάει για πρώτη φορά μπροστά 9-10 και ανοίγοντας συνεχώς την διαφορά 12-16 και 17-22 πήρε το σετ με 19-25.
  Στο 4ο σετ ο Ασκληπιός μπήκε απ΄την αρχή μπροστά στο σκορ, 5-9 και 10-16 με την ομάδα της Λάρισας όμως να κάνει μια μεγάλη αντεπίθεση φτάνοντας στην ισοπαλία 18-18. Δεν είχε όμως συνέχεια και ο Ασκληπιός πήρε το σετ με 21-25.
 Το 5ο σετ ήταν παράσταση για έναν. Μετά το αρχικό 3-3 και 4-6 με ένα σερί 9-0 ο Ασκληπιός πήρε το σετ 4-15 και το εισιτήριο για την επόμενη φάση.
 Επόμενος αντίπαλος  για την ομάδα του Ασκληπιού θα είναι ο ΕΟ Σταυρούπολης με το παιχνίδι να διεξάγεται την επόμενη βδομάδα στο Κλειστό των Τρικάλων.
Τα σετ 1ο 28-26, 2ο 25-13, 3ο 19-25, 4ο 21-25, 5ο 4-15