English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Κυριακή 9 Απριλίου 2017

Κορασίδες Φάση 16 / Α.Σ. ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ - Γ.Σ. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ : 3-0

Στις 8 καλύτερες ομάδες της περιφέρειας (Ε.Σ.ΠΕ.Κ.ΕΛ) προκρίθηκε ο Ασκληπιός. Σε ένα παιχνίδι που έγινε την Κυριακή το βράδυ στο ουδέτερο Κλειστό Γυμναστήριο του 1ου Γυμνασίου Λάρισας, επιβλήθηκε της Νίκης Βόλου με 3-0 σετ.

Στο παιχνίδι ο Ασκληπιός μπήκε δυνατά, ξεκινώντας το πρώτο σετ, μπροστά στο σκορ με 5-0 και 12-4 αντίστοιχα. Συνεχίζοντας στον ίδιο πολύ καλό ρυθμό έκανε το 17-7 ανεβάζοντας την διαφορά σε 21-10 κάνοντας το τελικό 25-12.

Στο δεύτερο σετ η Νίκη Βόλου αντέδρασε. Ο Ασκληπιός αν και αρχικά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 5-3, 8-6 και 14-12, η αντίπαλη ομάδα κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να ισοφαρίσει σε 15-15. Από το σημείο αυτό και μετά ο Ασκληπιός παίζοντας πιο συγκεντρωμένα πήρε πάλι κεφάλι στο σκορ κάνοντας το 23-19 τελειώνοντας το σετ με 25-20.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ του αγώνα, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά στο σκορ με τον Ασκληπιό να έχει ένα μικρό προβάδισμα. Το αρχικό 6-4, διαδέχθηκε το 10-9 και 15-12. Ο Ασκληπιός συνέχισε κρατώντας την διαφορά των πόντων με το σκορ να γίνεται 17-13. Εκεί τελείωσε και η αναμέτρηση. Η ομάδα των Κορασίδων του Ασκληπιού παίζοντας πολύ καλά με συγκέντρωση και ουσία στο παιχνίδι τους, έκανε ένα σερί 8-1 και τελείωσαν το σετ με 25-14.

Τα σετ : 1ο 25-12,  2ο 25-20,  3ο 25-14.

Διαιτητές : 1ος Νικόπουλος Γιάννης,  2ος Γρουσόπουλος Κώστας.
Γραμματεία : Υφαντή Πηνελόπη.

Α.Σ. ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ : (Παναγιάρη Σ.) Γεωργίου Μ.,  Παπαθεοδώρου Ε.,  Γατσά Ε.,  Χύτα Μ.,  Γεωργάκη Ε.,  Βράκα Ρ.(L),  Τσιούκα Γ.,  Βασιλοπούλου Δ.,  Γεωργίου Σ.

Γ.Σ. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ : (Γαλαζούλας Χ.) Χαλκιά Ν.,  Κονιστή Α.,  Μαργαριτοπούλου Α.,  Μαντζαβίνου Ε.,  Δώσσα Κ.(L),  Ζιώγα Φ.,  Στεργιοπούλου Φ.,  Κλαδάκη Α.,  Βατανίδου Σ.,  Μπέτα Χ.,  Μερκονιάν Ε.