English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Final 4 Παμπαίδων

Ασκληπιός –Φθία Λαμίας
3-1
Στον τελικό του Final 4 του Βόλεϊ οι Παμπαίδες του Ασκληπιού

Στον τελικό του Final 4 Παμπαίδων στο Βόλει, πέρασε η ομάδα του Ασκληπιού . Στον ημιτελικό του Final  4 που διεξάγεται στους Σοφάδες Καρδίτσας το διήμερο 7-8 Μαϊου, ο Ασκληπιός πέρασε νικηφόρα, ανοίγοντας την αυλαία του τουρνουά, παίρνοντας θέση συγχρόνως στον τελικό που θα γίνει την Κυριακή 8/5/2011 και ώρα 14:00, για την ανάδειξη του πρωταθλητή των Παμπαίδων για την Περιφέρεια Κεντρικής Ελλάδας. Τα αγόρια του κ. Γούλα ακολουθούν έτσι τους Παίδες του Συλλόγου που πριν λίγο καιρό πήραν την 3η  θέση  στο αντίστοιχο Πρωτάθλημα των Παίδων.
            Στο 1ο σετ η ομάδα του Ασκληπιού δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε να χάνει 2-5. δείχνοντας φανερά το άγχος που είχαν τα παιδιά για έναν τέτοιο αγώνα. Από εκεί και μετά κάνοντας ένα σερί 6-0 φτάσαμε στο 8-5 και αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά το σκορ έγινε 18-11. Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Ασκληπιός θα κάνει το 1-0, η ομάδα της Λαμίας με αντεπίθεση διαρκείας έκανε το 22-19 για να πάρει τελικά το σετ με 22-25.
            Στο 2ο σετ είχαμε ισοπαλία 4-4, 10-10 για να φτάσει το παιχνίδι στο 22-22, με τον Ασκληπιό να παίρνει τελικά το σετ με 25-22.
            Στο 3ο σετ ίδια εικόνα 7-7, 12-12 αλλά με ένα ξέσπασμα η ομάδα του Ασκληπιού πήρε τελικά το σετ με 25-18.
            Στο 4ο σετ ίδια πάλι εικόνα, μέχρι το 10-10. Από εκεί και μετά τα αγόρια του Ασκληπιού ανέβασαν την απόδοσή τους και με οδηγό τα πολύ καλά σερβίς έκαναν το 20-12, για να πάρουν τελικά το σετ με 25-15, κερδίζοντας έτσι τον αγώνα με 3-1 και παίρνοντας έτσι θέση για τον τελικό της Κυριακής όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του αγώνα Αντίκυρα-ΣΠΑ Καρδίτσας.
            Σε δηλώσεις του ο Προπονητής της ομάδας του Ασκληπιού είπε ότι τα παιδιά ξεκίνησαν μουδιασμένα και με πολύ άγχος κάτι που ήταν εμφανές στα δύο πρώτα σετ. Στην πορεία διαβάζοντας τον αντίπαλο και διώχνοντας το άγχος κατάφεραν να παίξουν το Βόλεϊ που ξέρουν και να κερδίσουν έτσι το Παιχνίδι.

Για την ιστορία τα σετ (με 1η την Ομάδα του Ασκληπιού)
1ο 22- 25 σε 23΄, 2ο 25-22 σε 26΄, 3ο 25-18 σε 21΄ 4ο 25-15 σε 20΄.
Επαιξαν:
Α.Σ. Ασκληπιός (Γούλας Θ.) Θάνος, Κερασοβίτης, Μακράκης, Αναγνώστου, Βήτας Σ., Βήτας Ι., Παπάς Δ., Παυλίδης, Οικονόμου, Παπάς Σ., Σαράντης.

Το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα: ΣΠΑ Καρδίτσας - Αντίκυρα 3-2. Αντίπαλοι στον αυριανό τελικό Α.Σ. Ασκληπιός - ΣΠΑ Καρδίτσας Κλειστό Γυμναστήριο Σοφάδων Κυριακή 8/5/2011 και ώρα 14:00.