English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Σάββατο 26 Μαρτίου 2016

Ήττα στο 2ο αγώνα του Final 4

ΕΑ Λάρισας-Ασκληπιός
3-1

Παρ΄ όλο που προηγήθηκαν με 1-0 δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη οι κορασίδες του Ασκληπιού απέναντι στην ΕΑ Λάρισας, στην δεύτερη μέρα του Final 4 της ΕΣΠΕΚΕΛ. Μετά την ήττα αυτή χάθηκε η πρώτη θέση του Final 4 για τον Ασκληπιό, ενώ καθοριστικό είναι το τελευταίο παιχνίδι με τον ΓΣΕ Ελασσόνας, καθώς ο νικητής παίρνει την προνομιούχο 2η θέση που οδηγεί στις 16 καλύτερες ομάδες του Πανελληνίου πρωταθλήματος.
   Στα του αγώνα, ο Ασκληπιός μετά το αρχικό 4-3 της ΕΑΛ, μπήκε μπροστά  στο σκορ 8-13 και 15-18 για να έχουμε το 18-18. Από εκεί και μετά καμία ομάδα δεν πήρε κεφάλι μέχρι το 23-23 όπου με 2 άσσους ο Ασκληπιός πήρε το σετ 23-25.
    Ολοκληρωτική καθίζηση για τον Ασκληπιό στο 2ο σετ, με την ΕΑΛ να προηγείται 6-1 και 12-3 και σε συνδυασμό με τον τραυματισμό της πασσαδόρου του Ασκληπιού που αποχώρησε, πήρε τελικά το σετ με 25-9.
  Στο 3ο σετ ο Ασκληπιός ήταν συνεχώς μπροστά  4-9 και 11-15 για να έχουμε την ισοφάριση 18-18 και την ΕΑΛ Να περνάει μπροστά παίρνοντας τελικά το σετ με 25-21.
 Διαφορετική εικόνα στο 4ο με την ΕΑ Λάρισας να προηγείται απ΄την αρχή 4-3 και 10-5.  Με ένα σερί 4-9 ο Ασκληπιός κάνει το 14-14 φτάνοντας και στο 16-19. Σοβαρά λάθη στην συνέχεια έδωσαν την δυνατότητα στην ΕΑΛ να κάνει το 21-21 και να πάρει το σετ με 25-21 και τον αγώνα με 3-1.
Τα σετ 1ο 23-25, 2ο 25-9, 3ο 25-21, 4ο 25-21

Συνθέσεις
ΕΑ Λάρισας (Πνάκας Π.- Παπαστεργίου Σ.) Τάση, Σταυροθεοδώρου, Μαργαριτοπούλου, Παπαθανασίου, Ζιάγκα, Έξαρχου, Δέλιου, Παπακώστα, Αλβίζου, Μανδραβέλη, Μπούτσια, Νίσκου, Τσιανοπούλου, Ριζούλη
Ασκληπιός (Παναγιάρη Σ.) Γεωργίου Μ. Ντιρογιάννη Α. Προβίδα Κ. Παπαθεοδώρου Ε. Χύτα Μ. Τσιούκα Γ. Γατσά Ε. Γεωργάκη Ε. Πουλιανίτη Ε. Βασιλοπούλου Δ. Γεωργίου Η. Βράκα Ρ. Αναγνώστου Ε. Σκέμπη Β.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας ΓΣΕ Ελασσόνας-ΓΣ Αλμυρού 3-1 (1ο 25-16, 2ο 25-19,  3ο 25-27, 4ο 25-22)