English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Τετάρτη 27 Απριλίου 2011

Α.Ψ.Λ. Μεδεών – Ασκληπιός 0-3

1η Νίκη στα μπαράζ για τα κορίτσια του Ασκληπιού

Την πρώτη τους νίκη στους αγώνες μπαράζ για πρόκριση στην επόμενη φάση πέτυχαν οι Παγκορασίδες του Ασκληπιού.
            Σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Αγ. Κων/νου Φθιώτιδας η ομάδα του Ασκληπιού επιβλήθηκε του Α.Ψ.Λ. Μεδεών με σκορ 3-0, κάνοντας έτσι το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.
            Πραγματοποιώντας ένα από τα καλύτερα παιχνίδια μέχρι τώρα στους ομίλους, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλη ομάδα να διεκδικήσει κάτι από αυτό το παιχνίδι. Σε ένα παιχνίδι μάλιστα που ο στόχος ήταν ένα καθαρό σκορ με μηδέν παθητικό στα σετ οι Παγκορασίδες του Ασκληπιού έδειξαν ότι έχουν ακόμη πολύ δρόμο μπροστά τους στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα.
            Το πρώτο σετ ξεκίνησε με την ομάδα του Μεδεών να προηγείται με 3-1. Από εκεί και μετά τα κορίτσια του Ασκληπιού πέρασαν μπροστά στο σκορ και αφού έκαναν το 4-7 και 11-18 πήραν τελικά το σετ με 21-25.
            Στο δεύτερο σετ είχαμε ένα ξέσπασμα των κοριτσιών του Ασκληπιού, 0-7 και 4-18 για να πάρουν το σετ με 10-25, κάνοντας το 0-2.
            Στο τρίτο σετ είχαμε διαδοχικά το 1-5 και 3-10 για να φτάσουμε στο 10-20. Εκεί προσπάθησε να αντιδράσει η ομάδα του Μεδεών μειώνοντας σε 17-20, κάτι που όμως δεν είχε συνέχεια με τον Ασκληπιό να παίρνει το σετ με 20-25 και τον αγώνα με 0-3 σετ.
Για την ιστορία τα σετ (με 1η την Ομάδα Α.Ψ.Λ. Μεδεών)
1ο 21- 25 σε 22΄, 2ο 10-25 σε 16΄, 3ο 20-25 σε 21΄.