English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Τετάρτη 27 Απριλίου 2011

Γ.Σ.Ε. Ελασόννας – Ασκληπιός 0-3

Στην επόμενη φάση οι παγκορασίδες του Ασκληπιού…
2η Νίκη στα μπαράζ

Με νίκη έκλεισε τους αγώνες η ομάδα των παγκορασίδων του Ασκληπιού. Σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Νεάπολης στη Λάρισα την Τετάρτη 27/4 ο Ασκληπιός επιβλήθηκε της Γ.Σ.Ε. Ελασσόνας με σκορ 3-0. Με τη νίκη αυτή παίρνει τη πρώτη θέση των μπαράζ ανεξάρτητα του τι θα γίνει στο παιχνίδι που απομένει μεταξύ Μεδεών-Ελασσόνας. Έτσι περνάει στην οχτάδα του πρωταθλήματος παγκορασίδων ΕΣΠΕΚΕΛ και αντιμετωπίζει σε διπλούς αγώνες τον Αμπελώνα, Παρασκευή 29/4 και Σάββατο 30/4 για πρόκριση στο φάιναλ φορ.
            Ο αγώνας με την Ελασσόνα είχε την ιδιομορφία ότι και με ήττα πιθανόν να προκρινόταν ο Ασκληπιός ανάλογα το τι θα γινόταν στο άλλο παιχνίδι. Παρ’ όλα αυτά τα κορίτσια του Ασκληπιού δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην αντίπαλη ομάδα.
            Στο πρώτο σετ τα κορίτσια του Ασκληπιού προηγήθηκαν 4-7 και 7-15 για να πάρουν τελικά το σετ με 15-25, κάνοντας το 0-1 σετ.
            Στο δεύτερο σετ ο Ασκληπιός προηγήθηκε 2-5 και 7-10. Από εκεί και μετά η ομάδα της Ελασσόνας έκανε ένα σερί 10-0 και προηγήθηκε 17-10. Η ομάδα του Ασκληπιού όμως ξαναμπήκε με διαδοχικούς πόντους στο παιχνίδι και αφού ισοφάρισε σε 23-23 πήρε τελικά το σετ με 23-25.
            Στο τρίτο σετ τα κορίτσια του Ασκληπιού διατηρούσαν μια διαφορά 2- 3 πόντων μέχρι το 13-13. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 20-20, για να κάνει ο Ασκληπιός το 20-22. Νέα ισοφάριση στο 23-23 και στο 24 -24 για να το πάρει τελικά ο Ασκληπιός με 24-26, κερδίζοντας έτσι τον αγώνα με 3-0 σετ.
Για την ιστορία τα σετ (με 1η την Ομάδα της Ελασσόνας)
1ο 15- 25 σε 23΄, 2ο 23-25 σε 25΄, 3ο 24-26 σε 27΄.